0 ks 0.00 €

Starostlivosť o strieborné šperky

 

V prípade šperkov je dôležitá predovšetkým ich vizuálna stránka a to, aby vyzerali v rámci možností stále rovnako a nepoškodene, aby nestratili svoj pôvab.

 

Strieborný šperk a jeho vizuálne zastaranie. Ako si s ním poradiť?

 

Populárny doplnok v podobe strieborných šperkov je špecifický svojimi originálnymi vlastnosťami, pod ktoré sa podpisuje práve ich materiál. Okrem iného sú typické tým, že si nevyžadujú nadmernú pozornosť z hľadiska starostlivosti, ale na druhej strane môžeme byť svedkami ich ako keby „sčernania“, ktoré po určitom čase v nejednom prípade prichádza. Starostlivosť o šperky (čistenie, skladovanie) je teda tematikou, aká nás neobíde a pozrieme sa na ňu i v tomto článku.

 

V prípade strieborných šperkov je dôležité, aby sa nenachádzali v znečistenom prostredí, kde  tomuto predčasnému čiernemu nádychu podliehajú v značnej miere. Pokiaľ vravíme o striebre, je takisto potrebné spomenúť, že podlieha chemickým látkam, pričom by sme si mali dať pozor na krémy, saponáty, parfémy, mydlá a pod, aby s týmto doplnkom neprišli do styku. Spomeňme tiež ďalší faktor, akým je ľudský pot.

 

Je dosť možné, že niektorý z týchto faktorov bol v prípade vizuálneho zastarania strieborného šperku i vašim prípadom, kedy teraz rozmýšľate nad možnosťou dať tento doplnok vyčistiť odborníkovi alebo priamo kúpiť nový, ktorý sa ešte nestihol poškodiť a vydrží vám opäť nejaký ten čas, v prípade správneho zaobchádzania však aj oveľa viac.

 

  • Len tak pre zaujímavosť, profesionálne vyčistenie prebieha rôznymi metódami, a to nielen mechanicky, ale napr. tiež ultrazvukom. Používajú sa takisto chemické postupy.
  • Pokiaľ hľadáte návod na čistenie, s akým by si poradil i bežný laik, jedna z ciest je zakúpenie čistiacej sady na striebro, no môžeme sa skúsiť inšpirovať tiež akýmisi prostými radami, ktoré ako vieme, nie sú vždy na škodu, skôr naopak.

 

Preto môžeme skúsiť vložiť šperk do horúcej vody a o veľkosti čajovej lyžičky s kúskom hliníkovej fólie pridáme ešte soľ, pričom behom niekoľkých minúť by mal byť viditeľný výsledok. Takisto sa oplatí skúsiť vložiť šperk do vody, v ktorej sa varili zemiaky a behom noci nechať účinkovať. Poprípade vložiť šperk do poprepichovanej fólie, následne vložiť do vriacej vody a pridať kypriaci prášok s tým, že za 10 minút ho vytiahneme.Zatiaľ nebol vložený žiaden komentár.


 
 


DAJTE O NÁS VEDIEŤ AJ OSTATNÝM

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NOVINIEK