0 ks 0.00 €

Rozťahovanie ucha, starostlivosť a hygiena

 

História

Rozťahovanie uší nie je žiadny výmysel hipsterov, či novodobá mánia. História tejto tradície siaha naozaj veľmi ďaleko. Spomenúť môžeme Siddhártha Gautama Buddhu (zakladateľ jedného z troch najrozšírenejších svetových náboženstiev – budhizmus), či Mayov (mezoamerickí Indiáni obývajúci v minulosti územie na celom polostrove Yucatán a protiľahlom území až po Tichý oceán).

 

 

 

 

 

 

Z dnešnej doby je pomerne známy nomádsky kmeň Masajov, žijúci v Keni a Tanzánii. Muži i ženy si naťahujú ušné dierky ťažkými náušnicami až tak, že im často siahajú po plecia. V ich kultúre to predstavuje symbol krásy.

V extrémnych prípadoch to nekončí iba pri rozťahovaní uší a niektorí ľudia nosia tunely v nose (ktoré pripomínajú zátky v nose, ktoré nosia ženy z kmeňa Apatani na severovýchode Indie) alebo v líci, prípadne pod spodnou perou (pripomínajúc ženy z afrických kmeňov Mursi a Surmov).

 

 

Prepichnutie/prestrelenie ucha

Prvý krok je správne prepichnutie uší. Najlepšie miesto je presne v strede ušného laloka. Určite si neprepichujte uši sami doma alebo za asistencie kamaráta či známeho ale nechajte to na odborníka. Nesprávne umiestnenie dierky môže neskôr viesť k pretrhnutiu ucha alebo sťaženiu roztiahnutia.

Doba hojenia je individuálna, s rozťahovaním by ste mali počkať minimálne mesiac a za ten čas sa uspokojiť iba s náušnicou.

 

 

Výber správneho rozťahováku (expandera)

Pri rozťahovaní ucha si treba uvedomiť, že každé telo je iné a pri nesprávnom výbere materiálu expandera môže vzniknúť alergická reakcia. Ak aj po niekoľkých dňoch, po zavedení expandera pociťujete svrbenie alebo bolesť, pravdepodobne máte alergiu.

My odporúčame expandery z chirurgickej ocele alebo titánu, pri ktorých je veľmi nízka pravdepodobnosť alergickej reakcie.

Plastové a drevené expandery a expandery z iných materiálov sú skôr určené na bežné nosenie a nie na samotné rozťahovanie.

 

 

 

Rozťahovanie, starostlivosť a hygiena

Rozťahovanie nie je vôbec zložité, dôležitá je hygiena. Pred každým rozťahovaním alebo vkladaním tunela si dôkladne umyte a dezinfikujte ruky a dezinfikujte aj samotný expander /tunel. Najlepší čas na rozťahovanie je po sprche. Pre lepšie vkĺznutie expandera do ušnej dierky ho môžete potrieť trochou krému, napríklad kalciovou masťou. Expander jemne a pomaly zasuňte do ušnej dierky, tak aby ste nepociťovali bolesť. Ak bolesť pocítite, skúste to neskôr.

Nikdy sa nesnažte roztiahnuť si dierku o viac ako 1mm naraz, môžete si ublížiť. Vždy pred ďalším rozťahovaním počkajte minimálne 4 týždne. Ak by Vám niekedy napadlo roztiahnuť dierku o niekoľko čísel väčším silikónovým tunelom, tak by ste mali vedieť, že si môžete spôsobiť obrovskú bolesť a je vysoké riziko pretrhnutia ucha. V žiadnom prípade túto techniku neodporúčame. Ak ste netrpezlivý a chcete si dierku roztiahnuť o viac ako 1 mm, zverte sa do rúk odborníka.

 

 

Prvý týždeň je potrebné ucho čistiť minimálne 3 krát denne, hlavne po aktívnom športe, sprche, pobyte v prašnom prostredí a pod. Po týždni stačí ucho čistiť občas, podľa potreby. Niektoré zdroje uvádzajú, že vhodný prostriedok na čistenie ucha je antibakteriálne mydlo alebo jódová dezinfekcia. My máme osobnú skúsenosť s lekárskym liehom ale ten sa neodporúča, pretože zbytočne vysušuje ucho. Nepoužívajte dva prostriedky súčasne.

Ak ste dosiahli požadovanú veľkosť a ucho máte už úplne zahojené, odporúčame počas alebo po sprchovaní/kúpaní sa tunel nachvíľu vybrať. Ak ucho a tunel nepreschnú, ucho môže zatuchnúť a ten zápach naozaj nepríjemný.

 Zatiaľ nebol vložený žiaden komentár.


 
 


DAJTE O NÁS VEDIEŤ AJ OSTATNÝM

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NOVINIEK