0 ks 0.00 €

 

ZAFÍR

 

 

Názov drahokamu je odvodený z latinčiny, ktorý odkazuje na jeho najčastejšiu farbu. Znie SAPHIRUS, čo znamená modrý.

 

 

 

Zafír je monokryštál oxidu hlinitého, minerál zvaného korund. Vyskytuje sa buď ako prírodný drahokam alebo sa vyrába umelo. Zatiaľ čo korund pozostáva z čistého oxidu hlinitého, zafír vždy obsahuje prímes iných prvkov, napríklad železo, chróm, meď a iné. Práve tieto prímesi mu dodávajú modrú, žltú, červenú, purpurovú, ružovú, zelenkastú a oranžovú farbu.

 

FARBA (COLOR):

Ak je železo a titán v korunde voľne rozptýlený, zafír získa svoju typickú modrú farbu. Ak sa naopak vyskytujú vo forme celistvých inklúzií, zafír má ružovú farbu. Ak sa v korunde objaví chróm, vzniká svetločervený rubín. Fialový zafír má vysoký podiel vanádu. Keď sa k vanádu pridá chróm a železo, vznikajú oranžové tóny.

 

 

 

ČISTOTA (CLARITY):

Najvzácnejšie zafíry sú tie bez inklúzií viditeľných na prvý pohľad, no výnimku tvoria zvláštne inklúzie v tvare ihličiek, ktoré pri určitej hustote vytvárajú hviezdicový efekt, ktorý pripomína hodvábnu vrstvu. Tieto zafíry sú najcennejšie.

 

BRUS A TVAR ( CUT AND SHAPE):

Veľmi často sa používa tvar fancy (nezvyčajný tvar, napríklad osemuholník alebo snehová vločka) a emeraldový brus (štvorcový tvar v stupňovitom bruse, pomenovaný po smaragde). U zafíroch, ktoré nie sú až tak čisté sa používa brus kabošon, kedy sa drahokam upraví do guľatého alebo oblého tvaru s rovnou spodnou plochou. Pri zafíre týmto brusom vynikne asterizmus farieb.

 

ZAFÍRY V PRÍRODE A ICH OPRACOVANIE:

Zafíry sa delia na modré a fancy (nemodré). Najlepšie farby majú zafíry kašmírske (bývalé kniežatstvo v Himalájach), srílanské a barmské. Na ostatných náleziskách v Austrálii, Thajsku, Madagaskare či Laose sú taktiež krásne modré kamene, no väčšinou sú podfarbené inou farbou. Modré zafíry majú rôzne odtiene, no pre zvýraznenie farieb sa tieto prírodné kamene zahrievajú až na teplotu 1800°C.

 

MOHSOVA STUPNICA: 9

 

Padparádža

Mimo modrého zafíru je najvzácnejší padparascha zafír, ktorý vzniká už pri malej prímesi železa. Má výnimočnú ružovo – oranžovú farbu a jeho názov znamená v sinhalčine lotosový kvet. Hlavné náleziská tohto zafíru sú na Srí Lanke. Padparádža patrí medzi vzácne druhy zafíru a je jediný druh zafíru, ktorý má vlastný názov.

 

 

 

 

 

 

HVIEZDA INDIE

 

Najvzácnejší zafír približne vo veľkosti golfovej loptičky má neuveriteľných 536 karátov a na svojom povrchu zobrazuje jasnú šesťcípu hviezdu. Tento asterický zafír sa našiel pred 300 rokmi na Srí Lanke a momentálne sa nachádza v múzeu prírodnej histórie v New Yorku.

 

 

 

 

 

 

DRAHOKAM MESIACA:          September

DRAHOKAM ZNAMENA:         Panna, býk

 

 

 

 

 

 

 

NAŠA PONUKA ŠPERKOV SO ZAFÍROM:

 

 

 

 

 

 


Zatiaľ nebol vložený žiaden komentár.


 
 

DAJTE O NÁS VEDIEŤ AJ OSTATNÝM

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NOVINIEK