0 ks 0.00 €

 

SULTANIT

 

 

„Jediná skala, ktorá zostáva pevná, jediná inštitúcia, o ktorej viem, že funguje, je rodina.“ (Süleyman I.)

 

 

 

Diaspor bol objavený síce už v roku 1801, ale kamene drahokamovej kvality sa objavili až v roku 1970 v Tureckom nálezisku. Začal sa predávať pod obchodným menom Zultanite (sultanit), čo odkazuje na skutočnosť, že osmanskí sultáni ním zdobili obrovské množstvo šperkov a výrobkov a darovali ich svojim manželkám a konkubínam v háreme.

 

FARBA (COLOR):

Bezchybné vlastnosti sultanitu z neho robia vynikajúci drahokam a preto nádherne vynikne vo vašej zbierke. Jeho jedinečnosť a krása vyplýva zo schopnosti ba priam až hypnoticky meniť farbu. Sultanit má bohatú khaki zelenú, šalviovo zelenú, lososovo ružovú, fascinujúcu champagne fialovú a živú, zázvorovo žltú farbu.

Za denného svetla je najsilnejšia kiwi zelená so žltými zábleskami, zatiaľ čo umelé svetlo prináša bohaté tóny ružovej, malinovej a champagne farby.

 

 

 

ČISTOTA (CLARITY):

Sultanit je podľa GIA (Gemological Institute of America) klasifikovaný ako drahokam typu II, čo znamená, že obvykle obsahuje inklúzie, ktoré môžu byť viditeľné okom.

 

BRUS A TVAR ( CUT AND SHAPE):

Brúsenie sultanitu testuje zručnosti aj tých najskúsenejších odborníkov. Má podobnú vlastnosť ako diamant - dokonalé štiepenie. Ak sa štiepi alebo brúsi v určitom smere, rozbije sa na milión malých črepov. Iba odborníci vedia ako správne orientovať kameň, aby tomu predišli. Odborníci tiež musia podrobne preštudovať kameň, aby správne umiestnili uhly faziet a tak maximálne vynikol efekt zmeny farieb. Sultanit dosahuje v hotovom brúsenom drahokame iba 3% (takmer 97% surového materiálu sa stratí) čo mimoriadne prispieva k vzácnosti sultanitu. Niektoré kamene dokonca vykazujú vyhľadávaný efekt mačacieho oka (chatoyancia), čo znamená, že sa javí ako jedna jasná reflexná línia svetla, podobná mačaciemu oku. Tento optický efekt sa vytvára odrazom svetla z dlhých ihličkovitých inklúzií, ktoré sa vyskytujú v paralelnom usporiadaní. Podobne ako hviezdne drahokamy, efekt mačacích očí závisí od toho, že je klenot vybrúsený do tvaru kabošon, a najviditeľnejší je v priamom jedinom svetelnom lúči. Drahokamy, ktoré majú tento fenomenálny dvojitý efekt (zmena farby + chatoyancia), sú mimoriadne zriedkavé.

 

SULTANIT V PRÍRODE A JEHO OPRACOVANIE:

Tento drahokam sa nachádza iba na jednom jedinom mieste na svete a komerčne sa ťaží až od roku 2006 v odľahlých anatolských horách Turecka vo výške 4 000 metrov nad morom. Anatolia, čo v starovekom Grécku znamenalo východ slnka", je obdarená nádhernou krajinou, ktorá dokonalo dopĺňa tento mimoriadny drahokam. Pri ťažbe sa snažia, aby nikdy nebola na úkor spoločnosti, pracovníkov alebo životného prostredia. Celá ťažba by mala byť udržateľná a musí chrániť vodné zdroje pred chemikáliami, troskami, odpadmi, bahnom a biologickými znečisťujúcimi látkami a musí minimalizovať ničenie flóry a fauny. Podzemné operácie minimálne ovplyvňujú povrch, t.j. menej vyrúbaných stromov. Niekoľko stromov, ktoré je potrebné vyťažiť, ťaží lesnícke oddelenie. Baňa platí poplatky, ktoré vedú k výsadbe 10 stromov za každý 1 vyťažený strom.

 

MOHSOVA STUPNICA: 6,5 až 7,2

 

 

 

Sultánov štít

 

„Sultan's Shield“ s hmotnosťou 96,20 karátov je najväčším sultanitom na svete a návrhár šperkov, Steven Webster, ho vložil do náhrdelníka. Stojí za ním najväčší majster brúsenia Stephen Kotlowski z Newburghu v New Yorku. Pôvodný surový kameň vážil 72,53 gramov a pán Kotlowski pracoval asi 30 hodín, aby dokončil tento veľkolepý skvost.

 

 

 

 

 

 

DRAHOKAM ZNAMENA:         Panna, býk, kozorožec

 

 

 

 

 

 

 

NAŠA PONUKA ŠPERKOV SO SULTANITOM:

 

 

 


Zatiaľ nebol vložený žiaden komentár.


 
 

DAJTE O NÁS VEDIEŤ AJ OSTATNÝM

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NOVINIEK