0 ks 0.00 €

enry David Thoreau rodený David Henry Thoreau [henri dejvid torou] (* 12. júl 1817ConcordMassachusettsUSA - † 6. máj 1862, Concord) bol americký filozof, spisovateľ, básnik, abolicionista, prírodopisec, zememerač a predstaviteľ transcendentalizmu. Medzi jeho známe diela patrí esej Walden, alebo Život v lesoch.

Bol členom krúžku transcendentalistov vedeného Emersonom. Kritizoval kapitalizmus a jeho pokusy o prínos do kultúry preniknuté meštiactvom a prakticizmom; každý štát trpí slabomyseľnosťou a je zlom. Ideálom je slobodná, od spoločnosti nezávislá harmonická osobnosť, uctievajúca prírodu.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Massachusetts ako tretie zo štyroch detí (Helena * 1812, John * 1815 a Sophia * 1819) Johna a Cynthie (rodenej Dunbarovej) Thoreauovcov.

Starý otec Jean Thoreau, potomok francúzskych protestantských emigrantov, prišiel do Bostonu z ostrova Jersey v roku 1773. Slúžil na ozbrojenej obchodnej lodi v čase americkej Vojny za nezávislosť a stal sa úspešným obchodníkom; po smrti celý jeho majetok prepadol exekútorom.

Starý otec z matkinej strany, reverend Asa Dunbar, opustil svoj úrad zo zdravotných dôvodov roku 1779 a stal sa právnym poradcom v meste Kenee, v štáte New Hampshire. Stará mama z matkinej strany, Mary Jonesová, zo zámožnej lojalistickej rodiny, v čase Vojny za nezávislosť pomáhala svojim bratom pri úteku do Kanady).

Thoreauov otec bol farmárom, obchodníkom, učiteľom a výrobcom túh do ceruziek.

V rokoch 1833 až 1837 študoval na Harvardovej univerzite.

Na jar roku 1845 začal žiť samotárskym životom. Postavil si zrub na Emersonovom súkromnom pozemku pri jazere Walden a 4. júla 1845 ( symbolicky na Deň nezávislosti) sa tam nasťahoval. Počas celého 26 mesiacov dlhého pobytu v zrube bol v úzkom kontakte s rodinou i priateľmi. Knihu Walden začal písať v roku 1846. V júli tohto roku bol zatknutý a na jednu noc uväznený za to, že na protest proti úlohe štátu pri udržiavaní otroctva neplatil niekoľko rokov daň z hlavy. Ešte v ten istý večer neznáma osoba (pravdepodobne jeho teta Maria Thoreau) dlžnú sumu uhradila. Nasledujúce ráno Thoreaua, ktorý odmietol sám odísť, vyhodili z väzenia. Po celý zvyšok jeho života teta a ostatní členovia rodiny platili za Thoreaua dane, aby sa vyhli ďalšej konfrontácii.

V roku 1862 dokončil štyri posledné eseje.

Zomrel 6. mája na tuberkulózu. Pochovali ho 9. mája 1862 na pohrebisku New Burying Ground v Concorde, neskôr boli jeho pozostatky prevezené na neďaleký cintorín Sleepy Hollow.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1.  Henry David Thoreau [online]. findagrave.com, [cit. 2020-07-12]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Projekt Gutenberg
Projekt Gutenberg obsahuje plné texty diel autora:

DAJTE O NÁS VEDIEŤ AJ OSTATNÝM

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NOVINIEK